Artık Kumaşlardan Büzgülü Kese yapımı

Hepimizin evinde uzunlu kısalı az ya da çok muhakkak artan kumaşlar vardır. Bu kumaşları nasıl değerlendirebilirim diye düşünürken arkadaşımın evinde yapmış olduğu kese gözüme ilişti. Nasıl yaptığını sordum ve tek tek anlattı. Ardından eve gelir gelmez denedim. Şimdi ben de size benim büzgülü kesemi anlatacağım.

Eski kumaşları değerlendirerek büzgülü kese yapılışına gelirsek ; Kesmiş olduğumuz parçalar 1. Şekildeki gibi bırakılıyor. Daha sonra 2. Karedeki gibi kahverengi parçalardan bir tanesiyle pembe kumaşı ön yüzleri birbirine bakacak şekilde üstteki kenardan iğnelerle birleştiriyoruz.

Birer cm dikiş payı bırakarak dikiyoruz ardından dikiş yerlerini 3. karede görüldüğü gibi ütü yardımıyla ütülüyoruz. Kullanacağımız kenar süsünü kahverengi parçanın başlangıç hizasından iğne ile tutturup 4. resim karesindeki gibi elde dikiyoruz. Diğer kahverengi parçayı da bir önceki parçayı nasıl dikti isek onun gibi pembe parçayla dikiyoruz ve dikiş yerlerini ütü yardımıyla ütülüyoruz.

 

Parça Kumaşlardan Kese Yapımında Gerekli Malzemeler 

 

1 adet 35×30 cm ebatlarında çiçekli pembe kumaş

2 adet 35×15 cm ebatlarında sütlü kahverenginde kumaş

1 adet 35 cm uzunluğunda pamuklu kenar süsü

Kordon örmek için krem rengi ip ve tığ

Krem rengi dikiş ipi

 

Parça Kumaş Değerlendirme ( Resimli Anlatım )

 

 

Anlatımlı Parça Kumaşlardan Çanta Yapılışı

 

Resimde soldaki karede görüldüğü üzere düz kısım içte ters kısım dışta kalacak şekilde oluşan yeni parçayı ortadan ikiye katlıyoruz.Resimde işaretlenmiş dikiş yerleri ve dikilmeden bırakılan açıklıklar var, bu açıklıklardan biri kordon geçişi için, bir diğer açıklık ise dikiş tamamlandıktan sonra diktiğimiz parçayı ters yüz etmemize yarayacak olan açıklık.

Dikme işi de bittikten sonra açık bıraktığımız 4 cm’lik kısımdan bez torbamızı ters yüz ediyoruz. Ortaya sağ taraftaki resim karesinde gördüğünüz gibi uzun bir parça çıkıyor. Sonrasında kordon geçirecek olduğumuz açıklık dışta ve en üstte kalacak şekilde üsteki parçayı altta kalan parçanın içine geçiriyoruz.

Daha sonra bez torbasının ağız kısmından 2 cm’lik kısım açık bırakıp bu kısmı 3. Resimdeki gibi dikiyoruz.

Kordon oluştururken ise 2.5 numara tığ ile 120 adet zincir çekiyoruz ve sondan bir önceki zincirden başlayıp her bir zincire sırasıyla batıp tığın üzerindeki ilmekten geçirerek tüm zincirleri 2. Resim karesindeki gibi örüyoruz. Ördüğümüz kordonun ucuna çengelli iğne takıp açık bıraktığımız kısımdan çengelli iğne yardımıyla kordonu 4. Resim karesindeki gibi geçiriyoruz. Ve artık büzgülü bez kesemiz hazır. Güle güle kullanın…


Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git