Antep İşi Boncuk İşleme Örnekleri

Güzel ilimiz Gaziantep yöresine ait nakış modellerine boncuk nasıl işlenmiş bu modellere hep beraber bakacağız. Antep işi nedir ? Gaziantep ve civarında o bölgeye ait kişiler tarafından yaygın olarak kullanılan antep yöresinin ve türk kimliğinin yansımasıdır.

Antep işi nakışında iplik sayılarak ve çekilerek yapılır. Farklı ajurlardan ve susmalardan oluşur. Kumaşımızın ipliklerinin kesilmesi sureti, çekilmesi sureti ve artan ipliklerin üstünün makina yardımıyla sarılmasından oluşur.Sayılarak yapılan bir teknik olduğu için ipliği sayılabilen ve çekilebilen en ve boy iplikleri eşit dokunmuş düz yüzeyli kumaşlar üzerine uygulanır. Galerimizde antep işi boncuk işlemeleri gösterilmektedir.

Antep İşi Nakışlar Hangi Ürünlerde Nasıl Kullanılır ?

Antep işi boncuk ve nakışlar daha önceleri giysiler ve örtüler üzerine uygulanarak yapılmıştır.Bunlar neler diyecek olursanız bu bir bluz veya şal,sabahlık genç kızların bohçalarına gibi şeylerde kullanılırdı.Zaman içersinde gelişerek ve yayılarak yatak odası takımları modern örtüler ev dekorasyonu ve her türlü giysi ve kıyafette kullanılmaya başlandı.Aksesuarlar da ise antep işi nakışı fularlar,broşlar,çantalar ve düğmelere varıncaya kadar bir çok aksesuarda antep işi işleme kullanılmaktadır.

Antep İşi Nakış Ve Boncuk İşleme Modelleri

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git