Anlatımlı Tığ İşi Basit Lif Yapılışı

Evet arkadaşlar bir süre aradan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugün örgü ile alakalı makalemizi lif modeline ayırdık.Basit bir model dilimiz döndüğünce kolay lif nasıl yapılır sizlere anlatmaya çalışacağız.Fotoğraflarda gördüğünüz çiçekler lif modelimizin üzerine nasıl işleniyor anlatımımız da bulabilirsiniz.

Lifimizi örmeye 2 zincir çekerek başlıyoruz.1 zincirin üstüne uzun çekmek suretiyle 4 dolgu yapacağız ve 1 fıstık ortaya çıkarmış olacağız.Aynı bu anlattığımız şekilde 20 adet öreceğiz.Daha sonra örgü lif yapımıza bir fıstık daha oluşturarak ikinci sıramıza başlayacağız ve üç fıstığı bir tığda toplamak sureti yıldızımızı oluşturacağız.Aynı işlemleri tekrarlayarak dört yıldız yapacağız.

Kafesleri yapmaya başladığımızda 2 fıstığı 1 tığda toplayacağız bu şekilde kafesimiz meydana gelmiş oluyor.Yine bu şekilde 4 kafes yapmalıyız.1. sıramız bitene kadar bu şekilde devam edeceğiz.İkinci sıramıza br fıstık yaparak başlıyoruz.2 yıldız beyaz yapacağız, 2ci yıldızımızı yeşil yaparak gülümüzün sapını oluşturacağız.Diğer 2 yıldızı ise beyaz yapacağız ve ikinci sıramız bitene dek aynı şekilde öreceğiz.

Üçüncü sıramıza bir fıstık yaparak başlıyoruz.Bu sıraya başladığımızda bir yıldızı beyaz yaparak ikinci yıldızımız da gülü yapmalıyız.Gülün rengi  konusunda özgürsünüz istediğiniz renk yapabilirsiniz.Örgü basit lif yapılışına devam ediyoruz.Aynı işlemi üçüncü sıramız bitene dek devam ettiriyoruz.

4. sıramıza başlarken 1 fıstık oluşturup devam ediyoruz. Birinci sıramızın aynısı gibi örerek dördüncü sıramızı bitirmeliyiz.Beşinci sıraya yine bir fıstık oluşturarak başlıyoruz. Fakat bu sıramızda yıldız üstüne kafes kafesimizin üstüne yıldız gelecek şekilde ayarlayarak örüyoruz.

Tığ işi lif yapımına ilk dörtlüde örmüş olduğumuz gibi lifimiz bitene kadar aynı şekilde öreceğiz.Bu sayede kare lifimiz bitmiş olacak.Sıradaki ise lifimizin oyasını yapmak.

Bir yıldızımızı beyaz yapıyoruz ikinci yıldızımızı yeşil yapıyoruz ve çiçeğimizin sap kısmı ortaya çıkmış oluyor.Yeniden ilk yıldız beyaz 1 yıldız yeşil yaparak lifimizin bütün çevresini örüyoruz. Son sıraya geldiğimizde yeşil yıldızların üstüne mavi renkte üç fıstık yapmak suretiyle bir tığ da toplayacağız.Böylece çiçeğimiz meydana geliyor.Lifin etrafı bitene kadar aynı işlemle devam ediyoruz.

Basit Ve Kolay Lif Yapılışı ( Resimli anlatım )

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git