Anlatımlı Örgü Eldiven Lif Yapımı

Sevgili arkadaşlar sizlere bir çok lif modelleri ve lif örnekleri sunduk bu güne kadar fakat en çok tercih edilen eldiven şeklindeki lif modellerinden çok bahsetmemiştik. Eldiven şeklinde lif yapımı yani diğer bir deyişle el sokmalı lif örnekleri peki eldiven lif nasıl yapılır bu yazımızda da bundan bahsetmek istiyoruz.

Elidven Lif Nasıl Yapılır ?

Eldiven lif yapımı öncelikle 8 zincir halka çekilerek yapılır. Yaptığımız halkanın içine 6 adet fıstık yapıyoruz. Bu daireyi tamamlandığında yatay olarak yan yana 6 adet fıstık olacak. Önce bir adet fıstık yaparak bir üst sırayı oluşturmaya başlıyoruz. artırma ve eksiltme yapmayınız. Sıra tamamlandığında yine 6 adet fıstık yan yana olması gerekmektedir.

Bu şekilde 4 sıra yaparak baş parmağı tamamlıyoruz yalnız işaret parmağı 5 sıra, orta parmak 6 sıra, yüzük parmağı 5 sıra, serçe parmak ise 4 sıra örülecek.

Eldiven lif yani el sokmalı lif modeli yapımına parmakları birleştirmek için serçe parmaktan başlayıp 3 yatay fıstık yaptıktan sonra birinci fıstığı yaptım oluruz. 2. yaparken birinci ve ikinci parmaklara batarak yapıyoruz. Üçüncü fıstığı ikinci parmağa yapıp üç fıstığı birlikte kapatıyoruz. Dört parmağı bu şekilde birleştiriyoruz. Dönüşte de parmakları birleştiriyoruz. Sıra bittiğinde 24 fıstık olması gerekiyor.

eldiven-lif-yapilisi

El Sokmalı Eldiven Lif Yapımı ( Resimli Anlatım )

Eldiven lifimizi istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Yapım aşamasında çiçekler ekleyebilir, parmak uçlarını farklı renklerde örebilirsiniz. Parlak boncuklar ve kurdelelerle yüzük yada bilezikler yapabilirsiniz. Bu şekilde eldiven lif yapabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git