Anlatımlı Tilki Motifli Çocuk Atkı ve Şapkası

Kız erkek farketmez rengini ayarladıktan sonra bu tilki modeli örgü atkı ve şapkayı çocuklarınıza kullanabilirsiniz.Değilik ve güzel bir atkı modeli şirin bebek ve çocuklarımıza daha bir şirinlik katacak. Bu renk biraz kız çocuğunu anımsatıyor. Fakat siz renklerini değiştirerek erkek çocuklarına göre ayarlayabilirsiniz bu tığ işi tilki modelli şapka ve bere modelimizi.

Sizlere anlatımını aşağıda sunacağım fakat süslemesini siz kendi öngörünüze ve zevkinize göre de yapabilirsiniz. Örgü çocuk atkı ve beremizde tilki motifi kullanılmış mesela siz başka bir hayvan baykuş olabilir ayı motifi olabilir bu şekilde farklılaştırabilirsiniz.

 

Anlatımlı Çocuk Atkı ve Bere Modeli ( Tilki Motifli )

 

Bu atkı ve şapka modelimiz 7 veya 9 yaşlarındaki bir çocuk için uygundur. Farklı yaşta bir çocuk için anlatımı kendiniz şekillendirerek boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Şimdiden hepinize kolay gelsin diyorum.

 

Tilki Motifli Atkı Ve Şapka Yapılışı

 

Bir adet koyu bir adet olacak şekilde açık renk veya belirlediğiniz bir klimatikle örebilirsiniz. Bu örgüde dört numaralı bir şiş yeterli olacaktır.Belirlediğimiz açık renk ipimiz ile üç(3) ilmek ile başlıyoruz.

Birinci Sıra : Bir ilem düz ve gizli artırma ve bir ilmek düz gizli artırma ve bir ilmek düz.

İkinci Sıra  : Düz olarak örülecek

Bu iki sıramızı otuzüç(33) ilmek oluturuncaya kadar örmeliyiz.

Bu iki sırayı 33 ilmek oluşuncaya kadar örüyoruz. Renki ipimize geçerek yedi(7)cm haroşa öreceğiz. Düz sıramızda üc(3) ters Üç(3) düz lastik öreceğiz.Sekiz(8) cm lastik örelim.Devamında tekrar haroşa örgümüze devam edeceğiz Bu kez kırk(40)cm haroşa örmeliyiz. Düz sıramızda açık rengimiz ile bir(1) sıra giderek döneceğiz.Bu işlemlerden sonra kesme sürecemiz sıralarımız başlayacaktır.

Kesme Sıralarımız  ;

Birinci sıramız : Bir(1) düz, 2′ si beraber sola, son 3(üç)  ilmek kalana kadar öreceğiz ,2(iki)  ilmek sağa,1(bir)  düz olacaktır. İkinci Sıramız : düz olacak. Bu iki sıramızı üç(3) ilmek kalana kadar öreceğiz.Tekrar artırma sıramız olacak. Üç(3) ilmeği iki dönüş daha örelim.

Birinci Sıramız : Bir (1) ilmek düz,gizli artırma,1 ilmek düz,gizli artırma,1 ilmek düz olacak, 2ci sıramız düz olacak.Bu iki sıramızı 33 ilmek oluşturuncaya dek öreceğiz. İki sıra düz örerek kesmeden örgümüzü ipe yada başka bir şişe geçireceğiz.

Kulakların Yapımı (2 Adet): 

Açık renk iple 3 ilmek başlıyoruz. 1. sıra:1 ilmek düz,gizli artırma,1 ilmek düz,gizli artırma,1 ilmek düz, 2.sıra:düz Bu iki sırayı 21 ilmek oluşuncaya kadar örüyoruz ve kesiyoruz. Sıra geldi gözleri ve burnu ayarlamamıza. Öncelikle kulakları sonrada açıkla bıraktığımız ilmekleri katlayıp dikiyoruz.Hepsi bukadar atkımız hazır.

Tilki Beresi Yapılışı

Misinalı şiş ile 75, iki şişle 76 lmek başlayıp 16 cm. haroşa örüyoruz. misinalı için 1.sıra:(12 düz ,3lü kes)tekrarla son 12 ilmeğe adar 12 düz
2. sıra ve tüm çift sıralar düz 3.sıra: (10 düz ,3lü kes)tekrarla son 10 ilmeğe kadar 10 düz 5.sıra:(8 düz ,3lü kes)tekrarla son 8 ilmeğe kadar 8 düz
7 sıra:(6 düz ,3lü kes)tekrarla son 6 ilmeğe kadar 6 düz 9.sıra:(4düz ,3lü kes)tekrarla son 4 ilmeğe kadar 4 düz 11 sıra:(2 düz ,3lü kes)tekrarla son 2 ilmeğe kadar 2 düz 13 sıra:(3lü kes)tekrarla 14.sırayıda örüp bitireceğiz.

İki(2) Şiş için İse :

Birinci(1) sıra:2 ilmek sola kes(12 düz ,3lü kes)tekrarla son 14 ilmeğe kadar 12 düz,2 ilmek sağa kes, 2. sıra ve tüm çift sıralar ters, 3.sıra: 2 ilmek sola kes(10 düz ,3lü kes)tekrarla son 12 ilmeğe kadar 10 düz,2 ilmek sağa kes, 5.sıra:2 ilmek sola kes(8 düz ,3lü kes)tekrarla son 10 ilmeğe kadar 8 düz,2 ilmek sağa kes,  7 sıra:2 ilmek sola kes(6düz ,3lü kes)tekrarla son 8 ilmeğe kadar 6 düz,2 ilmek sağa kes, 9.sıra:2 ilmek sola kes(4 düz ,3lü kes)tekrarla son 6 ilmeğe kadar 4düz,2 ilmek sağa kes, 11 sıra:2 ilmek sola kes(2 düz ,3lü kes)tekrarla son 4 ilmeğe kadar 2 düz,2 ilmek sağa kes
13 sıra:2 ilmek sola kes(3lü kes)tekrarla son 2 ilmek, 2 ilmek sağa kes, 14.sırayıda örerek bitireceğiz.

Tilki Motifi İçin :

Tilki motifimizi yapmak için 3 ilmekle başlıyoruz. 3sıra haroşa örüyoruz. 1. sıra:1 ilmek düz,gizli artırma,1 ilmek düz,gizli artırma,1 ilmek düz, 2.sıra:düz Bu iki sırayı 33 ilmek oluşuncaya kadar örüyoruz. 2 sıra düz örüp kesmeden örgümüzü ipe yada başka şişe geçirelim.

 


Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git