Açıklamalı Tığ İşi Gül Yapımı

İlginizi çoklukça çekeceğinizi düşündüğümüz tığ işi örme gül modelini sizlere sunuyoruz. Umarız eğlenceli vakit geçirirsiniz ve emeğinize değer. Tığ işi gül yapımını evinizin ve giysilerinizin süslenmesinde kullanabilirsiniz. Resimlerle göstereceğimiz adımları sırasıyla takip ederek olumlu sonuç alacağınızı umuyoruz.

Şimdi gelelim tığ işi gül nasıl yapılır ? Öncelikle 75 zincir çekerek işe başlıyoruz. Sonra geri dönerek bir adet sık iğne yapıyoruz. Sonraki zincire dikkatli bir şekilde 2 tırabzan yapıyoruz. Sonrakine tekrar 1 tırabzan yapıyoruz. Bu şekilde 4 tane tırabzan kalana kadar devam edelim. Sıra bittiğinde sizin de fark edeceğiniz gibi kıvrımı almış oluyoruz. Kolay değil mi?

İkinci sıraya tekrar bir tane sık iğneyle başlayalım. İlk yaprakta bir tane tırabzan yapalım sonra her ilmiğe iki tırabzan şeklinde devam edelim. Bu işlemi 5 kez tekrar edersek yeterli olacaktır.

 

Tığ İşi Gül Örülüşü ( Resimli Anlatım )

 

 

Anlatımlı Örme Gül Yapılışı

 

İkinci yaprağı da küçük farklarla benzer şekilde yapacağız. Bir tane tırabzan bir tane sık iğneyle başlayalım. Sonra 6 kez aynı ilmiğe iki tırabzan yapıp sık iğneyle yaprağı tamamlayalım.

Devam eden yaprakları da şu sırayla yapın. Aynı ilmiğe iki tırabzan, bir tırabzan, dört sefer aynı ilmiğe iki tırabzan, bir tırabzan, aynı ilmiğe iki tırabzan ve sık iğneyle kapatalım. Son yapraktaki gibi sıranın sonuna kadar devam edebiliriz. Yaprak sayısını dilediğinizce ayarlayabilirsiniz. Ancak ben üç yapraklı tercih ediyorum. Daha şirin ve kibar duruyor. Tabi yaprakları tamamladıktan sonra örgüyü dikip gül şeklini vermeyi unutmayalım.

Gördüğünüz gibi Örgü gül yapımı, hiçte zor değil. Biraz karışık gibi görünse de yapmaya başladığınızda ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Bitirdiğiniz zaman duyacağınız tatmin duygusu en büyük ödülünüz olacaktır. Belirttiğim adımları tek tek uygulayın ve resimlerden yardım alın. Kolay gelsin.

Paylaş:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir