Açıklamalı Kolay Bebek Battaniyesi Yapımı

Hiç şüphesiz her eve bir bebek battaniyesi gerekli ve tabiki sevimli olması şart.Bizim konumuzda örgü olduğuna göre sizlere güzel bir bebek battaniyesi yapılışını paylaşmak istedim.Daha evvel yine konularımız arasında bebek battaniyesi paylaşmıştım. Fakat bugünkü paylaşacağım model hem kolay hemde pratik bir bebek battaniyesi modelini fotoğraflarda görebilirsiniz.Renkli ve hoş bir model bu kaynağı aldığım yerde anlatım yabancı olduğundan ben dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım sizlere.

Aslında anlatıma çok gerek yok bizi takip eden hamarat tığ ustalarımız bunu kolaylıkla çözebileceklerdir.Hemen kolay bebek battaniyesi yapılışına geçmek istiyorum.

 

Anlatımlı Kolay Bebek Battaniyesi Yapımı

 

Bu modelde kullanılmış olan renkler beyaz ağırlıkta olmak suretiyle açık renkli ipler kullanılmış. Bu sizin zevkinize göre değişecektir.Örgümüze tek rakam olacak şekilde yuzkırkbeş(145) zincir çekerek başlayacağız.2. sıramızda ise dört(4) zincir boş bırakmak suretiyle beşinciye(5.) 2li trabzan yaparak başlanması gerekmektedir.Bu üçde(3) olabilir fakat modelde 2 tırabzan önerilmiş.Devam ediyoruz,1 zincir çekiyoruz ve bir 2li trabzan yapıyoruz.

anlatimli-kolay-bebek-battaniyesi-yapilisi

Örgümüzü bu anlattığımız şekilde son kısma kadar örmeliyiz.Daha sonra örgümüzü döndürerek (çevirerek) diğer baş kısmından devam etmeliyiz.Üçüncü(3.) sıramıza renk değiştirerek başlayacağız.Eğer siz tığ işi tekniğinde renk değiştirmeyi bilmiyorsanız kısa bir araştırma yaparak bu videoyu izleyebilirsiniz.

Neden kolay bebek battaniyesi diyorsanız bu modelimize hemen cevabı burada, örgünüzden kalan iplerinizi bir köşeye atmanıza gerek yok neden derseniz bunları oluşturacağımız püsküllerin içine gizleyeceğiz.Bir(1) zincir çekerek devam edelim sırada ilmiğe sık iğne yapıp 1 (bir)) zincir daha çekeceğiz. Zincirlerimiz beyaz tırabzanlarımızın üstüne denk gelecek şekilde ve sık iğnelerimiz ise boşluklara denk gelecek şekilde olmalıdır.Anlattığımız şekilde örgümüze devam ederek örgümüzü çevireceğiz.

aciklamali-kolay-bebek-battaniyesi-yapilisi

4. sıramıza dört zincir çekmek suretiyle beyaz yünümüzle başlayacağız. 1 alt taraftaki beyaz sıramızın tırabzanına batmak suretiyle 2(ikili) tırabzan yapacağız.Bir( 1) zincir çekeceğiz ve tekrar aynı şekilde ikili tırabzan yapacağız. Renk değiştirmek suretiyle sırayla 3(üç). ve 4(dört). sıralarımızı tekrarlamak suretiyle kolay bebek battaniyesi modelimizi tamamlayacağız. Son olarak her sıramızdaki renkleri kullanarak püsküllerimizi hazırlayacağız ve örgümüzün son kısmında kalacak olan yünlerimizi bu püsküllerimizin içine gizleyeceğiz.

Not: Takıldığınız kısımları konu altındaki yorum kısmından bizlere ve diğer kullanıcılarımıza sormaktan çekinmeyiniz.

 

Kolay Bebek Battaniyesi Yapımı Fotoğraf Galeri

 


Yorum yapın:Etiketler:

Açıklamalı Kolay Bebek Battaniyesi Yapımı Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. gözdenur dedi ki:

  İpi ne kullanmak lazım çok güzel

  1. Örgü Bahçem dedi ki:

   Gözdenur hanım Kotton İp soft orta kalınlıkta bir ip yeterli olacaktır.3,5 numara tığ ile örebilirsiniz.

   1. Hacer dedi ki:

    Kac adet beyaz ip gitti acaba?

 2. ebru dedi ki:

  ilk zincirin üstüne kaç kutucuk yapıyoruz bide ben 2,5numara tıgla yapsam bi sorun olurmu acaba

 3. Ebru dedi ki:

  Merabalar ilk zincirin üstünde kaç kutucuk olucak biz 145zincir cektik oluşan kutu sayısı 70tane dogrumu acaba

Sayfa başına git